Program żywienia
Jednym ze sposobów, wpływających na dobrostan osób starszych, jest żywienie. Skład diety ma wpływ na samopoczucie oraz koncentrację.
U osób z chorobami neurodegeneracyjnymi istotne jest zbilansowanie diety pod względem wartości energetycznej i odżywczej. To warunkuje utrzymanie prawidłowego stanu odżywienia, wspomaga farmakoterapię oraz sprzyja poprawie nastroju. Prawidłowa kompilacja składników odżywczych może wpływać na łagodzenie objawów towarzyszących m.in. otępieniu (zaburzenia pamięci, uwagi i orientacji). Stwierdzono również, że postępowanie dietetyczne ma wpływ na zmniejszenie m.in. niepokoju, przygnębienia, pobudzenia czy agresji. W badaniach żywieniowych jednoznacznie wykazano, że dieta bogata w takie grupy produktów jak warzywa, owoce, produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, oleje roślinne i ryby oraz zawierająca, w ilościach umiarkowanych, mięso i produkty mleczne pozytywnie wpływa na stan zdrowia i może zmniejszać ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym chorób neurodegeneracyjnych. Dlatego też nasz zespół traktuje temat żywienia, zarówno w aspektach praktycznych, merytorycznych, jak i szeroko pojętej edukacji, jako priorytetowe wyzwanie każdego dnia.
Żywienie Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej Świętej Rodziny odbywa się na terenie jadalni placówki. Jadalnia znajduje się na drugim piętrze Domu, jest miejscem przestronnym i jasnym (z dużą ilością okien).
Jadłospisy ustalane są w formie czternastodniowej, przedstawiają składowe posiłków, ich gramatury i wartość energetyczną. Dokument opracowywany i zatwierdzany jest przez dietetyka, który współpracuje z firmą cateringową. Ponadto, menu każdorazowo zatwierdzane jest przez reprezentantów Mieszkańców placówki tj. Radę Mieszkańców. W placówce żywienie przygotowuje firma zewnętrzna.
Mieszkańcy w ramach żywienia całodobowego otrzymują następujące posiłki:
- śniadanie,
- II śniadanie (dieta cukrzycowa i osoby z otyłością),
- obiad,
- kolacja,
- posiłki dodatkowe traktowane jako dojadanie (dla wszystkich Mieszkańców).
Godziny wydawania posiłków:
- śniadanie 8:15 – 10:15,
- II śniadanie 11:00,
- obiad 13:15 – 15:15,
- kolacja 17:30 – 19:30.
Dzięki wyraźnie określonym normą czasowym posiłków, Mieszkańcy przyzwyczajają organizm do konkretnych godzin pobierania pokarmu, wymuszając tym samym prawidłowe działanie ośrodków głodu i sytości.
Czas wydawania podstawowych posiłków wynosi 2 godziny. Dopuszcza się odstępstwa od tej zasady i podanie posiłku w innych godzinach, mając na uwadze dobro i potrzeby Mieszkańca (podjęcie problemu i rozwiązywanie go indywidualnie).